Lokální produkty

Víš, odkud pochází tvoje jídlo? Čočka z Kanady, rajčata ze Španělska, rýže z Myanmaru. Potraviny urazí průměrně několik tisíc kilometrů, než se nám dostanou na talíř. Zaměř se na lokální potraviny.

Zobrazit více

Co ve výzvě můžu dělat?

Kupuj sezonní ovoce a zeleninu

Kupuj sezonní ovoce a zeleninu

Sezonní lokální ovoce a zelenina jsou super, a když zrovna není sezona, tak se podívej po ovoci a zelenině, které dlouho vydrží. Česká jablka, brambory, červenou řepu a mrkev najdeš téměř všude.

Zaměř se na plodiny vypěstované v Česku

Zaměř se na plodiny vypěstované v Česku

Rýži v České republice na poli nenajdeš, ale třeba pohanku, pšenici, jáhly, fazole, kroupy nebo hrách ano.

Zorientuj se v popisech potravin

Zorientuj se v popisech potravin

Popis „vyrobeno v Česku“ nebo „česká potravina“ ještě nemusí znamenat, že všechny složky výrobku pochází z České republiky.

Vař si doma

Vař si doma

Pokud chceš důsledně dodržovat tuto výzvu, tak si budeš muset vařit doma. Nebo snad znáš restauraci, kde vaří ze 100 % českých surovin?

Podporuj místní zemědělce

Podporuj místní zemědělce

Zapoj se do komunitou podporovaného zemědělství (KPZ) nebo biobanky. Choď na trhy, kde prodávají místní zemědělci, nebo je kontaktuj přímo.

Zaměř se na lokální produkty

Zaměř se na lokální produkty

U potravin to nekončí, stejný přístup můžeš zkusit u všech různých produktů, které si kupuješ, a hledat k nim lokální alternativu.

Co se děje v ekovýzvě

Fotografie

Mám hrozně ráda takový ty čistý svěží vůně. Citrusy, kytičky a tak…no a jednou z mých nejmilejších vůní je vůně čerstvě upečeného chleba. Tenhle je navíc přímo z pece, což je ještě lepší, než z klasický trouby. K dostání pravidelně u nás v Kafe a knihy Jednota, pečený kamarádem Chrisem ze mlýna. Je tak dobrej, […]

Sdílet Celý příspěvek

Lokální produkty Billa

Protože chodím nakupovat téměř pouze do Billy, tak jsem z lokálních produktů skončil u českých jablek, okurek a nějakých rajčat. Na zbytek jsem si nechal zajít chuť, protože je fakt divný, že když přivezou hroznové víno z druhého konce světa a ještě leží týden v krámě na regále, je stále stejný…

Sdílet Celý příspěvek

I bez obalu

Tak jsem zjistila, že je kolikrát opravdu oříšek najít české potraviny, ale začala jsem nakupovat v obchodu Bez obalu, jakmile jsem se o něm dověděla a tím pádem jsem rozjela dvě ekovýzvy. A obchod Bez obalu nabízí české suroviny. Zdravá výživa v Přerově také nabízí české suroviny a nakupuji tam ráda. Jen se mi 2x […]

Sdílet Celý příspěvek
Lokální produkty? Odkud berete citrony?

Lokální produkty? Odkud berete citrony?

Jo! Takže dnešní nákup na kole cestou z práce – půl Bílovického chleba (Bílovice nad Svitavou), paprika (ČR), kyška (v podstatě podmáslí) z Valašského meziříčí, smetana z Českých Budějovic, plátkový sýr z Českých Budějovic, tvaroh z Hlinska. Ovšem citron z Afriky jsem si nevzala… 🙁 Kde berete citrony?

Sdílet Celý příspěvek
Krádež cizí myšlenky

Krádež cizí myšlenky

Dobře, dobře, napíšu to… Máte taky takový kamarády, co vás popostrkujou k něčemu, co víte, že je zajímavá a důležitá myšlenka, ale nebyla vaše, a tak už z principu ji nechcete vydávat za svoji? Já teda jo a pěkně mě tohle nenápadný popostrkování štve, ale ekovýzva se blíží ke konci a mám pocit, že by […]

Sdílet Celý příspěvek

VEGETARIÁN/VEGAN

Ahojte, rada by som sa podelila, že z kroku byť určitú dobu vegetarián sa vykľul cieľ skúsiť veganstvo. Skontaktovala som sa so slečnou, ktorá mi pomáha s jedálničkom aby som nič nezanedbala. Zeleninka vo veľkej miere od rodičov a zapojila som aj domáci kompostér!

Sdílet Celý příspěvek