O ekovýzvě

V této sekci najdeš základní informace o tom, jak EKOvýzva začala, proč je pro nás důležitá a proč jí vlastně organizujeme. Zapoj se, piš, přidávej fotky a videa, komentuj, inspiruj a nech se inspirovat. Ta změna, na kterou čekáme, začíná u nás!

Jak to začalo?

Jak to začalo?

Poprvé jsme EKOvýzvu uspořádali v roce 2015. Tenkrát to byl pouze malý projekt postavený okolo lokální dobrovolnické skupiny Greenpeace v Brně. Jako dobrovolnice a dobrovolníci Greenpeace jsme cítili intenzivní potřebu změny v chování společnosti a přemýšleli jsme, jak bychom mohli sami začít. Žijeme na planetě, z jejíchž zdrojů ukrajujeme pořád víc a víc. Kdyby každý využíval planetární zdroje jako průměrný Čech, potřebovali bychom asi 3,5 planety na jejich pokrytí. Spotřeba navíc stále roste.

Žijeme na dluh, který přenášíme na budoucí generace, ničíme rozmanitost planety a již teď dochází k nezvratným změnám. Konzum a nadprodukce jsou poháněny energií ze špinavých fosilních zdrojů, které jsou hlavní příčinou globální změny klimatu a s tím spojených drastických dopadů. Ty nejvíce pocítí chudí lidé ze zemí globálního jihu, jejichž podíl na těchto změnách je ale nejmenší. Čím déle budeme takto žít, tím horší budoucnost máme před sebou.

Tento stav považujeme za nespravedlivý a neudržitelný, proto přehodnocujeme zažité stereotypy, vzděláváme se a hledáme úspory v našem životním stylu, abychom odstranili zbytečné návyky a plýtvání, čímž se také snažíme inspirovat další.

Klima

Klima

Mezi vědci panuje většinová shoda o vlivu člověka na klima. Po letech neúspěšných mezinárodních rozhovorů a snah o uzavření dohod o ochraně klimatu jsme dostali naši planetu do stavu klimatické krize. Už nemluvíme o globální změně klimatu, ale o krizi, jejíž důsledky můžeme několik let se vzrůstající intenzitou pozorovat. Již není možné změnu klimatu zastavit, ale ještě stále je možné dodržet závazek Pařížské dohody z roku 2015 a udržet oteplení planety pod hodnotou 1,5 °C a tím předejít katastrofickým scénářům.

Abychom měli šanci zastavit oteplení na 1,5 °C, jak doporučují vědci, je třeba rychle omezit skleníkové plyny, které vypouštíme do atmosféry. Musíme začít hned, abychom do roku 2030 omezili evropské emise o 65 % a co nejdříve dosáhli uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy příroda zachytí stejné množství uhlíku, které lidé vypustí.

Zakládáme si na demokratických principech a stojíme o silnou občanskou společnost, která se staví čelem k odpovědnosti za budoucnost nás všech. My sami jsme tou změnou, přijímáme odpovědnost a tvoříme svět, ve kterém chceme žít. Ale nejsme na to sami! Společně tak můžeme tlačit na změnu zvyklostí, pravidel a nařízení, které jsou v rozporu se závazky Pařížské dohody.

Jak to funguje?

Jak to funguje?

Začněme u sebe! EKOvýzva je časově omezený projekt, který během jednoho měsíce funguje jako katalyzátor změny u nás samotných a zprostředkovaně skrze tebe a média také u veřejnosti. Minulé ročníky jsme EKOvýzvu přijali v dubnu, letos začínáme kvůli COVIDu až v srpnu.

Pojď do toho s námi, přijmi výzvu a prožij měsíc jinak. Mluv o svých zážitcích, objevech, starostech i radostech se svými blízkými, svým okolím, v práci a neboj se zeptat ve svém oblíbeném podniku, kavárně či obchodě na to, co zrovna kvůli EKOvýzvě potřebuješ (veganské jídlo, bezobalové nákupy, lokální potraviny).

Minulého ročníku se zúčastnilo více než 5500 lidí, čehož si nesmírně vážíme. V našem archivu se můžeš podívat, jak EKOvýzva vypadala v roce 2018 a 2019.

Stále více lidí přestává být lhostejných a začínají se zajímat o dění okolo sebe. Pojď nám pomoci a mluv o EKOvýzvě. Ta změna, na kterou čekáme, začíná u nás!

Děkujeme.

Vaše Greenpeace.

Zdenička, Petr, Háňa, Vladimír, Betty

Partneři